web tasarımı

logo

Japonya’dan rekor cari açık

Japonya’dan rekor cari açık
Japonya maliye bakanlığı ülkenin Ocak ayında rekor düzeyde cari açık verdiğini açıkladı.

437,3 milyar yen (5,4 milyar dolar, 9,5 milyar TL) tutarındaki açık, enerji ithal etmenin yükselen maliyetine bağlanıyor. Geçen yıl Mart’taki deprem ve tsunami felaketi ardından Fukuşima’daki nükleer reaktörlerde radyoaktif sızıntı yaşanması üzerine Japonya 54 nükleer reaktöründen 52’sini devre dışı bıraktı. Bu da enerji açığının kapatılabilmesi için yakıt ithalatına daha çok bel beğlanmasını gerektirdi. 

Uzmanlar, makasın bu kadar açılmasında Çin’in ay takvimine göre kutladığı yeni yıl dolayısıyla ihracatın hız kesmesinin de etkili olduğunu belirtiyor. Yükselen ithalat hacmi karşısında deprem felaketinin etkilerini üzerinden atmaya çalışan ihracat sektörünün zayıf kalması; Japonya’nın üç yıldır ilk kez cari açık vermesine yol açtı. Son olarak 2009 Ocak ayında mali krizin iyice derinleştiği bir ortamda kaydedilen son cari açık rekoru, 132,7 milyar yen ile, şimdikinin neredeyse üçte biriydi. Ancak ticaretin ve cari hesapların yakında yeniden fazla vermeye başlayacağı tahmin ediliyor.

Yen geriledi, borsa yükseldi

Açığın duyurulması ardından yen dolar karşısında geriledi; Tokyo’da 1 dolar 81,26 yenden işlem gördü. Düşük değerli yenin ihracatın önünü açacağı fikrinden hareketle Tokyo borsasında endeks ise yüzde 2 yükseldi.  Bununla birlikte cari açık, Japonya’nın kamu borç yükünü nasıl eritebileceği konusunda kaygılara yol açtı. Hükümet tahminlerine göre deprem ve tsunaminin Japonya’ya maliyeti 300 milyar dolara kadar çıkabilir. Japonya’nın kamu borçları, 10,5 trilyon dolarla millî gelirin yüzde 228’i seviyesinde.

Mizuho menkul kıymetler danışmanlık şirketinden Norio Miyagawa, enerji ithalatı bir süre daha yüksek seyredeceği için ticaretin açık vermeye devam edebileceğini, ancak gelir hesapları artıya geçtiğinde, ticaretin de fazla vermeye döneceğini düşünüyor. Miyagawa, “Japonya şimdilik borcunu finanse edebilecek durumda. Ama bundan 10 yıl sonra ne olacak derseniz, çok emin olamayız” dedi. Ekonomi sanılandan iyi durumda Hükümetin gözden geçirilmiş verileri de, ekonominin 2011’in son çeyreğinde sanılandan daha az küçüldüğünü gösterdi. Ekim-Aralık döneminde ekonomi, bir önceki yıla göre yüzde 0,7 küçüldü. Daha önceki açıklamalarda küçülmenin yüzde 2,3’ü bulabileceği kaydedilmişti.

Rakamların umulandan daha iyi çıkmasının nedeni, yatırım harcamalarının beklenenden yüksek gerçekleşmesi. Yüzde 1,9 olarak düşünülen artışın yüzde 4,8 olduğu belirlendi. Ekonomi uzmanları bu nedenle ekonominin bu yıl içinde yeniden büyümeye başlayabileceğini öngörüyor. Varlık yönetimi şirketi Shinkin’den Hiroshi Miyazaki “Yılın ilk çeyreğinde ihracat artıp, deprem sonrası imar hız kazanacağından ekonomi yeniden büyüme sağlayacak” dedi. “Hala yenin yüksek değeri ve Avrupa’nın borç krizi gibi pek çok risk faktörü var, ancak bu riskler azalıyor” diye konuştu.

Share
628 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ