logo

İletişim vergisiyle ilgili Bakan’dan açıklama geldi

İletişim vergisiyle ilgili Bakan’dan açıklama geldi
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın özel iletişim vergisinin kaldırılabileceğine ilişkin sözlerine açıklık getirerek, “Makinelerin birbirleriyle haberleşmesine yönelik SIM kartları üzerinden bir ücretin, verginin kaldırılması gündemde” dedi.

AHMET UMUR ÖZTÜRK
ANKARA


Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye Meslekte Birlik Platformu’nun 1. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Şimşek, toplantıdan ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın özel iletişim vergisinin kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapıldığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Şimşek, “Makinelerin birbirleriyle haberleşmesine yönelik SIM kartları üzerinden bir ücretin, verginin kaldırılması gündemde.

Biliyorsunuz elektrik sayaçları olsun, diğer bir takım aletlerde SIM kart kullanılmaya başlanıyor. O konuda sektörlerin önünü açmak için bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Ama genele ilişkin bir düzenleme için mali alan yaratmamız lazım” dedi.


Vergilerin indirilmesinin ön koşulunun önce bütçede buna imkan sağlanması olduğunu vurgulayan Şimşek, internet kullanımında özel iletişim vergisinin yüzde 15’ten yüzde 5’e düşürüldüğünü belirtti. Şimşek, “Yeni vergi indirimleri için mutlaka ve mutlaka bir mali imkan oluşturmamız lazım. Ondan sonra adım atmamız lazım. Maliye’nin üzerinde çalıştığı tek bir husus var. Makinelerde, makine iletişimi sağlayan SIM kartlar üzerindeki vergiyi farklılaştırma veya vergiyi kaldırma konusunda şu anda bir çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share
698 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ