logo

e-ticaret paketleri

Ateşkes teklifini Rusya ve İran kabul etmedi

Ateşkes teklifini Rusya ve İran kabul etmedi

BD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM’de Türkiye’nin İdlib için ateşkes önerisinin İran ve Rusya tarafından kabul edilmediğini açıkladı.

Gelinen noktada söz sahibi Rusya’nın değişmediği anlaşılıyor. Bu gidişle Suriye’nin kurtarıcısı Rusya olacak ve tüm dünya bunu kabullenecek. Birkaç yıl sonra dünyanın süper gücü batıdan asyaya kayacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya’nın talebi üzerine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Tahran’da yaptığı zirvenin sonuçlarını ve İdlib’deki gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.

100’DEN FAZLA HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, burada yaptığı konuşmada, Rusya ve Esed rejiminin İdlib’de 100’den fazla hava saldırısı düzenlediğini ifade etti.

“RUSYA VE İRAN TÜRKİYE’NİN ATEŞKES ÖNERİSİNİ KABUL ETMEDİ”
Haley, “Rusya, İran ve Esed rejimi siyasi çözümle ilgilenmiyor. Türkiye bunu geçen hafta öğrendi, İdlib’de ateşkes istedi ama Rusya ve İran, Türkiye’nin bu teklifini kabul etmedi.” dedi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia da Tahran zirvesinin sonuçları hakkında konseyi bilgilendirdi.

Nebenzia, İdlib’de on binlerce El Nusra ve DEAŞ üyesinin bulunduğunu ifade ederek Rusya, İran ve Türkiye’nin tüm Suriye’de terör kalıntılarını temizleme konusunda hemfikir olduklarını açıkladıklarını söyledi.

Suriye’deki krize siyasi çözüm dışında bir alternatif olmadığını belirten Nebenzia, ”Siyasi çözüme karar veren silahlı muhalifleri acilen teröristlerden ayırmaya ihtiyaç var ve bu çağrı uluslararası toplumun tüm üyelerine.” dedi.

Nebenzia, Astana garantörü üç ülkenin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile anayasa komitesinin Cenevre’de en kısa sürede kurulması için istişareler yürüttüklerini de belirtti.

Tahran zirvesinde Suriye’nin yeniden inşa edilmesinin de ele alındığını ve şartların bu durum için uygun olduğunu söyleyen Nebenzia, Suriye’de insani yardıma, mayınların temizlenmesine ve altyapının yeniden inşa edilmesine ihtiyaç olduğunu ancak Batı’nın bu konuda ”siyasi şantaj yaptığını” ifade etti.

SURİYE HÜKÜMETİ GÜVENLİK GARANTİSİ VERDİ”
Suriyeli mültecilerin ülkeye geri dönüşünün de ele alınan konular arasında yer aldığına dikkati çeken Nebenzia, ”Suriye hükümeti bilindiği gibi güvenlik garantileri verdi. Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için Türkiye ve İran ile uluslararası bir konferans düzenlenmesi için çalışıyoruz.” dedi.

Nebenzia, Astana garantörü üç ülkenin bir sonraki toplantısının Rusya’da olacağını sözlerine ekledi.

1185 Kez Görüntülendi. Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ

BENZER HABERLER

Sağlıklı Yaşam
SONBAHAR DETOKSU

SONBAHAR DETOKSU