logo

e-ticaret paketleri

Rus yarbay yeniçeri torunu çıktı

Rus yarbay yeniçeri torunu çıktı

Rusya’nın köklü öğrenim kurumlarından Plehanov Ekonomi Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Aleksandr Perenciyev’in bir Yeniçerinin torunu olduğu ortaya çıktı.

Emekli yarbay Perenciyev, askeri, siyasi ve antiterör konularında Rus medyasının sık sık görüşüne başvurduğu bir uzman…

“BÜYÜK DEDEMİN DEDESİ…”

Perenciyev, Osmanlı topraklarında yaşamış atalarının öyküsünü Medya Günlüğü’nden Fuat Safarov‘a şöyle anlattı:

“Soyadım Türkçedeki ‘birinci’ sözünden geliyor. Sonradan Rusçada Perenciyev’e dönüşmüş. Osmanlı sultanlarının bir kaç yeniçer alayı varmış. Bunlar birinci, ikinci diye sıralanıyormuş. İşte birinci yeniçeri alayında büyük dedemin dedesi görev yapmış. Bana anlatıldığına göre, atalarım o dönem Osmanlı’ya ait olan Bulgaristan’da yaşıyordu. Bulgar çocuklarını yeniçeri alaylarına alıyorlardı. Büyük dedemin dedesi de böylece 1.Yeniçeri alayında hizmet etmiş. Dedem yeniçerilerine, Sultan’a çok sadık askerler oldığunu anlatırdı. Osmanlı’ya bağlı olarak yetiştirilen bu yeniçerlerin torunları daha sonra çeşitli ülkelere dağılmış, bazıları da Rusya’ya gelmiş. Örneğin benim ailem. Büyük dedem 20. yüzyılın başlarında Burgaz’tan Rusya’nın Karadeniz kıyısına, Novorossiysk kentine göç etmiş. Büyük dedem Bulgar prensliği ailesine yakın soylu bir kızla evliymiş. Evet, biz Bulgar kökenliyiz ama köküm Osmanlı Türklerine de uzanabilir.”

Türk-Rus ilişkilerine de değinen Perenciyev, Türkiye’nin BRICS ve Şangay İşbirliği Örgütü’ne üye olması gerektiğini, böylece Rusya ile arasındaki bir çok sorunu çözebileceğine inandığını söyledi. Perenciyev, “Unutmamak lazım ki Rus-Türk işbirliğinin temelinde ekonomi ilişkiler yatıyor. Ekonomik işbirliğinin artmasıyla siyasi işbirliğimiz de gelişti” dedi.

2103 Kez Görüntülendi. Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ