logo

e-ticaret paketleri

1.8 milyon kişinin ter döktüğü YGS sona erdi

1.8 milyon kişinin ter döktüğü YGS sona erdi

Türkiye’de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’daki sınav, 160 sınav merkezindeki 98 bin 693 sınav salonunda, 251 bin 789 görevlinin katılımıyla gerçekleşiyor. Sınav için 13 bin 353 emniyet görevlisi de hizmet veriyor.

Adayların çoğunluğu, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi. Sınav binalarının bulunduğu cadde ve sokaklarda trafik yoğunluğu yaşandı. Özellikle üniversite kampüslerinde ve ana caddelerde sınava girmek isteyen adaylar uzun kuyruklar oluşturdu. Adaylar saat 09.00’dan itibaren sınav yerlerine alınmaya başlandı.

Sınav kuralları
Adaylar, sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk edemeyecek. Sınav sırasında adayların, kısa süre için bile olsa tuvalete gitmeleri dahil, sınav salonundan çıkmalarına izin verilmeyecek. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar sınav binasında bekletilecek.

Sınavda adaylara, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40’ar soru yöneltiliyor. Tek oturumda tamamlanacak sınav, 160 dakika sürecek.
Bu arada, ailelerin de sınav salonları yakınlarındaki bekleyişleri sürüyor. Birçok kişinin beklerken dua okuduğu gözlendi.

Polisten yardım istediler.
Çanakkale’de, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmek için sınav merkezlerine giden yaklaşık 30 kişi, kimliklerindeki eksiklikler nedeniyle polisten yardım istedi.

Adaylar, yakınlarıyla erken saatlerde sınavların yapılacağı okullara geldi. Sınav merkezine girişte polisin üst araması yaptığı adaylardan bazılarının yanlarında bulunan ancak sınava sokulması yasak kalem, çakmak, mendil gibi malzemeler toplandı.

1124 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ