logo

e-ticaret paketleri

YGS’de Şikeci Aziz Sorusu

YGS’de Şikeci Aziz Sorusu

YGS Şikeci Aziz şike yapmasaydı sorusu. Şike soruşturmasından iki ay sonra piyasaya çıkan YGS’ye hazırlık Matematik test kitabındaki ‘şikeli’ problem öğrencileri şaşırttı. Soruda şikecinin isminin Aziz ve mağdurun ise Ünal olması tepkilere neden oldu.

Akşam Gazetesi’nden Levent Akpınar’ın haberine göre, Türkiye genelinde binlerce kitapçıda satılan YGS matematik test kitabının içindeki bir soru öğrencileri şaşkına çevirdi.

Temmuzda başlayan şike soruşturmasından 2 ay sonra eylülde basılan YGS Hazırlık Kitabı’nın 395. sayfasında işlenen Oran ve Orantı konusunun 9’uncu sorusunda, öğrencilere yöneltilen soru aynen şöyle: ‘Bir baba yaşları oranı 4/3 olan Ünal ve Aziz isminde iki oğluna bir miktar parayı yaşları ile doğru orantılı bir şekilde paylaşmaları için oğlu Aziz’e teslim etmiştir. Ancak Aziz şike yaparak parayı yaşları ile ters orantılı olarak paylaşmış ve alması gerekenden 100 lira daha fazla almıştır. Buna göre şikeci Aziz şike yapmasaydı kaç lira alması gerekirdi?’

Sorunun şıkları ise 150, 200, 300, 400 ve 450 olarak gösterildi. Cevap anahtarında ise ‘Şikeci Aziz’in, şike yapmaması halinde 300 lira para alması doğru cevap olarak yer aldı.

YGS Matematik Tamamı Çözümlü Konu Özetli Soru Bankası başlıklı YGS Hazırlık Kitabı’nda sorulan ‘Şikeci Aziz’ sorusu tepki uyandırdı. Bazı dershane yetkilileri, ‘YGS’ye hazırlanan öğrencilerin sınavla ilgisi olmayan, tamamen yönlendirmeye yönelik bu tür sorularla muhatap edilmesi etik değil. Öğrencilerin bu tip soru tipleriyle karşılaştırılması kesinlikle yanlış ve algı dağıtımına neden olur. Türkiye gündemini sarsan ve yargı süreci devam eden şike konusunu Aziz ve Ünal isimlerini kullanarak soru haline getiren bir öğretmenin amacı tamamen dikkat çekmektir’ yorumunda bulundu.

2685 Kez Görüntülendi. Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ

#

YGS’de Şikeci Aziz Sorusu” için 2 Yorum

 1. emre baştürk : diyor ki:

  ahaha:) sesli güldüm:) ne kızıyorsunuz köfteler:) “galatasaray, saracoğlu’nda maç kazanamıyor.” geyiğiyle öğrenilmiş çaresizlik temalı dalga geçme sorusu soran kaynaklar iyi, şikeci aziz’e dokundurma yapan kaynaklar mı kötü? 🙂

  az bile yapmışlar:) selametle:)

  3
 2. ersan : diyor ki:

  hocam kendileri 30 senede 1 kupa alıyorlar, şikesiz maç oynamıyorlar birde GALATASARAY’a mana bulurlar 😀

  0