logo

870 Kez Görüntülendi.
‘Saray IMF programını uyguluyor’…AKP’den McKinsey çarkı…Ömer Kavili serbest…Şahin Alpay’ın acı günü…


SAVUNMA HAKKINA BİR DARBE DAHA
Avukat Ömer Kavili dövüldü, gözaltına alındı ve tutuklandı

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Silivri Cezaevi karşısında bulunan duruşma salonlarında görülen Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davada sanık avukatlarından Ömer Kavili’ye tutuklama kararı çıktı. Duruşma sırasında mahkeme başkanı ile Ömer Kavili arasında usule ilişkin tartışma yaşandı. Yaşanan tartışma ardından mahkeme başkanı, Kavili’nin salondan çıkarılmasını istedi. Karara sert tepki gösteren Kavili, güvenlik güçleri tarafından dövülerek salondan çıkarıldı. Hakim, Kavili ile yaşananları cep telefonu ile görüntülemeye çalışan avukat Nadide Özdemir hakkında suç duyurusunda bulundu. Devam eden duruşmaya katılmak için Silivri’ye giden Kavili ve Özdemir jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınmalarını sosyal medya üzerinden, “Müvekkilimle görüşmek isteyince duruşmadan dövülerek çıkarılmıştım şimdi de duruşmaya girmem yasaklandı ve gözaltına alındım.” ifadeleriyle duyuran Ömer Kavili, çıkarıldığı mahkemece ’Dosyada haklı çıkmaya çalışma ve ‘hakaret’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Akşam saatlerinde tutuklanan Kavili itiraz olmaksızın sabah tahliye edildi. Avukat Ali Özdemir durumu, “Tahliye iki gerçeği iyice su yüzüne çıkardı. İlki, mevcut Yargının, değil hukukun evrensel ilke ve kurallarına uymak, kendi yasalarını uygulamaktan uzaklaştığıdır. Diğeri de, savunmanın en üst temsilcisi olan Türkiye Barolar Birliği’nin başkanının kişisel duruşuyla, kurumsal olarak yerleştirilmeye çalışılan gayrimeşruluğu meşrulaştırmaya hizmet ettiğidir.” dedi.

ŞAHİN ALPAY’IN ACI GÜNÜ
Cezaevi kapısında 20 ay bekleyen eşi vefat etti

15 Temmuz sonrası 3 ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanan kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarlarından Şahin Alpay’ın eşi Fatma Alpay hayatını kaybetti. 20 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen eşiyle birlikte Ayvalık’ta yaptığı kısa tatilin ardından ağrı şikayetleri üzerine İstanbul’a giden Fatma Alpay, muayene sırasında fenalaştı. Tomografi sonrasında ağır bir beyin kanaması geçirdiği anlaşılan Alpay, hastanede hayatını kaybetti. Alpay çifinin İngiltere’de bulunan oğulları Acar Alpay’ın ülkeye gelmesinin ardından cenaze töreninin Ayvalık’ta yapılması planlanıyor.

‘McKINSEY’ İKTİDARI KARIŞTIRDI
Erdoğan ‘Gerek yok’ Damat Albayrak ‘Eleştiren hain’ dedi

Akİt Yazarı Abdurrahman Dilipak’ın ‘Madem McKinsey ile anlaştınız, cehenneme kadar yolunuz var’ eleştirisine maruz kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, McKinsey ile yapılan anlaşma ile ilgili konuştu ve “Tüm arkadaşlarımıza söyledim. ‘Bunlardan fikri danışmanlık bile almayacaksınız’ dedim. Gerek yok, biz bize yeteriz” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD’li McKinsey ile yapılan anlaşmayı eleştirenlere yönelik “Cehaletten değilse ihanettendir” sözlerini kullanmıştı.

SARAY IMF PROGRAMINI UYGULUYOR!
Prof. Dr. Korkut Boratav: Yoksullaşma enflasyonu aşağı çekecek
Prof. Dr. Korkut Boratav: Vatandaşın örgütlenmesi lazım

Ekonomide yaşananlara ve AKP’nin aldığı kararlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Korkut Boratav, ‘Yeni Ekonomik Program’ın bütünüyle bir IMF programı olduğunu söyledi. Rusya’nın Sesi radyo programına konuk olan Boratav, insanların yoksullaşmasıyla tüketim talebinin daralacağını ifade etti. Ekonomik tablonun vatandaşa yansımasını da değerlendiren Boratav, “Sokaktaki insanın örgütlenerek haklarını koruması lazım” sözlerini kullandı.

https://patreon.com/30artitv

https://facebook.com/30artitv
https://instagram.com/30artitv

Video Hakkında Yorumunuzu Yazın