logo

1175 Kez Görüntülendi.
Bir Ay Boyunca Şeker Yemedi – Bakın Ne Oldu

Konu: Bir Ay Boyunca Şeker Yemedi – Bakın Ne Oldu

Tatlılar, çikolatalar ve tüm şekerli gıdalar ne kadar cazip görünseler de fazla tüketildiğinde sağlık açısından oldukça zararlı olabiliyor. Özellikle tansiyon ve karaciğer hastalıklarının yanı sıra vücudun glikozu işleme biçiminden dolayı obezite ve tip 2 diyabet de şeker tüketimi ile birlikte yaşam kalitesini düşürüyor.

Peki şekerli gıdalardan tamamen uzak dursak ne olurdu? Hollandalı 22 yaşındaki Sacha Harland bu merakı bir deneye dönüştürdü. Bir ay boyunca şeker, alkol ve işlemden geçmiş her türlü gıdadan uzak durdu.

Sacha, deneye başlamadan önce sağlık durumunu ve değerlerini görmek için detaylı bir kontrolden geçti. sağlıklı bir genç gibi görünse de kolesterol seviyesi tansiyonu yüksekti. Ardından doktor onayıyla deneye başladı.

ilk günden en sevdiği yiyeceklerin çoğunu yiyemediğini farketti. Buzlu çay, ketçap, hazır çorba ve sosları hayatından çıkarması zor oldu.

Sacha, bir boyunca sadece taze meyve, sebze, balık, yumurta, yoğurt ve kuruyemiş tüketti.

Öncesinde sık sık tatlı tüketen genç ilk iki hafta uyum sağlamakta çok zorlandı ve depresif hissetti. Çekilmez bir insan olduğunu düşündü. Herkes gittiği yerde patlamış mısır yerken o yemedi. Herkes bira içerken o içmedi.

Üçüncü haftaya girerken, 25’inci günde herşey birden değişiverdi. Artık sabahları tatlı yemek istemiyordu. Tatlı canı çekmiyordu.

Deneye kalkışmadan önce kardiyo testinden geçen, kan tahlili yaptıran Harland’ın bu dört hafta sonunda tansiyon, kan şekeri ve kolesterol seviyelerinde olumlu noktada düşüşler kaydedildi. İkincisi, tam 4,5 kilo verdi.

İşin ilginç tarafı ise, Sacha, deney tamamlandıktan sonra şeker yemeyi yeniden denedi. Ve İki buçuk hafta boyunca kalp ritminde bozukluk hissetti. Sabah 3 veya 4’e kadar uykuya dalamadı.

Müzik: Cease by A Himitsu https://soundcloud.com/a-himitsu
Creative Commons — Attribution 3.0 Unported— CC BY 3.0
http://creativecommons.org/licenses/b…
Music promoted by Audio Library https://youtu.be/nQKt6XkSPa4

Video Hakkında Yorumunuzu Yazın