logo

e-ticaret paketleri

Ulu Hakan II.Abdulhamit Han Anılıyor

Ulu Hakan II.Abdulhamit Han Anılıyor

93. Ölüm Yıldönümünde Sultan Abdülhamid Han, 13 Şubat 2011 Pazar Günü anılacak

[Resim: 16908219768771359020410.jpg]

Osmanlı Devleti’nin 34. padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han, vefatının 93. yıldönümünde 13 Şubat 2011 Pazar günü saat 13.00’te Çemberlitaş’taki türbesinde “Tarihine Sahip Çıkanlar Platformu’nun” düzenleyeceği bir anma programıyla anılacak.

Sadece bizim tarihimizde değil, dünya tarihinde de hakkında en çok kitap ve makale yazılan hükümdarlardan birisi olan Sultan İkinci Abdülhamid Han, vefatının 93.yıldönümünde Üniversite öğrencilerinin ve sevenlerinin buluşacağı bir programda anılacak. Anma programı, 13 Şubat Pazar günü 13.00’te Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayacak.

“Programda, Tarihçi Prof. Dr. Mehmed Ali Beyhan, Sultan İkinci Abdülhamid’i, dönemini, şahsiyetini, eserlerini ve icraatlarını anlatan bir konuşma yapacak. Şiir okunması ve Sultan Abdülhamid Han’ın ruhuna okunan hatimlerin duasının yapılmasının ardından programın, İkinci Abdülhamid ve dönemini anlatan fotoğraf sergisinin açılması ve Sultan Abdülhamid Han’ı anlatan kitapçıkların dağıtımı ile son bulması bekleniyor. Ayrıca programa katılan herkes Tarihine Sahip Çıkanlar Platformu bünyesinde çıkarılan “Tarihçe” isimli Tarih dergisine ulaşma imkânı bulacaklar. Programımıza birçok sivil toplum kuruluşu, Üniversitelerin öğrenci kulüpleri destek vermektedir. Tarihine Sahip Çıkan tüm herkesi bu anlamlı programımıza bekliyoruz” dedi.

Anma programına; başta Osmanlı Hanedanı mensupları olmak üzere, akademisyenlerin, üniversite öğrencilerinin ve çok sayıda seveninin katılması bekleniyor.

1876 – 1909 yılları arasında 33 yıl padişahlık yaptıktan sonra 27 Nisan 1909’da tahttan indirilen ve 3 yıl Selanik’te Alâtini Köşkü’nde hapis tutulduktan sonra 1912’de İstanbul’a Beylerbeyi Sarayı’na getirilen İkinci Abdülhamid Han, Beylerbeyi Sarayı’nda 10 Şubat 1918 günü vefat etmişti.

Sultan İkinci Abdülhamid Han, dedesi Sultan İkinci Mahmud ve Amcası Sultan Abdülaziz’in kabirlerinin de bulunduğu Çemberlitaş Divanyolu’ndaki Sultan İkinci Mahmud türbesinde medfun bulunuyor.

Vefâtının 93. Yıldönümünde Cennetmekân Sultan İkinci Abdülhamid Han’ı rahmet ve minnet ile anıyoruz.

1601 Kez Görüntülendi. Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ