logo

e-ticaret paketleri

Türk Lirası’nın yeni simgesi açıklandı

Türk Lirası’nın yeni simgesi açıklandı

Türkiye Merkez Bankası tarafından düzenlenen  TL Simge Yarışması‘nın sonuçları açıklandı. Sembol, Finale kalan 7 simge arasından seçildi. Tasarım altınoran dikkate alınarak yapıldı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, paranınsimgesi belirlenerek TL’nin ve Türk ekonomisinin2 belirgin özelliğinin ön plana çıkartıldığını belirteler, ”Bunlar güven ve istikrar içinde yükselen değerdir. Simgenin çıpaya benzemesi TL’nin kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman haline geldiğini vurgulamaktadır. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise TL’nin ve Türkiye ekonomisinin istikrar içinde yükselen değerini simgelemektedir” dedi. Türk Lirası’nın yeni sembolü Dolar ve Euro‘ya benzediği idda ediliyor. Karşılaştırma resimleri aşağıdadır.

Başçı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, TL ve yeni TL banknot ve madeni paraların 2009 yılı boyunca bir arada tedavülde kaldığını ve akabinde banknot ve madeni paraların 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle tedavülden sorunsuz bir şekilde kaldırıldığını hatırlattı.

Başçı, Merkez Bankası Kanunu ile bankanın hükümetle birlikte, TL’nin iç ve dış değerini korumak için gerekli tedbirleri almakla görevlendirildiğini kaydederek, bu görev gereğince TL’na kazandırılan itibarı perçinlemek ve dünyada bilinirliğini artırmak amacıyla bir simgeye ihtiyaç duyulduğunu, TL’nı anlaşılabilir özgün, estetik elle yazımı kolay ve akılda kalıcı bir şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere, TL Simge Yarışmasının düzenlendiğini kaydetti.

TL Simge Yarışması fikrinin ilk olarak bankanın 2011-2015 Stratejik Planında, TL’nın Türkiye’de ve dünyada tanıtılması amacıyla bir simge belirlemek olarak yer aldığını ifade eden Başçı, şartları belirlendikten sonra yarışma açılacağının 8 Eylül 2011 tarihinde kamuoyuna duyurulduğunu anlattı.

Yapılan seçimdeki simgenin Ermenistan’ın para birimi Dram‘a benzerliği şaşkınlığa yol açtı.

”Yarışmaya yoğun ilgi”

Başçı, yarışmaya vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, yarışma takvimi içerisinde bankaya toplam 8 bin 362 adet başvuru yapıldığını söyledi. Yarışma süreci içinde birçok kez toplanan değerlendirme jürisinin çalışmaları sonucunda, finale kalan 7 tasarımın banka yönetimine sunulduğunu anlatan Başçı, şöyle devam etti:

”Bankamız yönetimi titiz bir değerlendirme süreci sonucunda, bu 7 tasarım içinden birincilik ödülüne layık görülen eser ile teşvik ödülüne layık görülen 3 çalışmayı belirlemiştir. Birincilik ödülüne layık görülen tasarım Tülay Lale’ye, teşvik ödülüne layık görülen tasarımlar ise Hamdi Akgözlü, Özlem Özkal ve Hüseyin Artuk’a aittir. Ödül kazanan tasarım sahipleri nisan ayında yapılacak olan Banka genel kuruluna davet edilecek, sertifikaları kendilerine takdim edilecektir.”

”Geometrik açıdan estetik bir temele oturtuldu”

Başçı, yarışma ilan edilirken, TL Simge Yarışması şartnamesinin ilgili hükmü ile birincilik ödülüne layık görülen tasarım üzerinde değişiklik yapma hakkının saklı tutulduğunu kaydederek, bu çerçevede, banka yönetiminin önerileri doğrultusunda birinci seçilen tasarımın banka grafikerlerinin çalışmaları ile geometrik açıdan estetik bir temele oturtulduğunu bildirdi.

Kişisel bilgisayarlardaki ve akıllı mobil cihazlardaki farklı işletim sistemlerinde simgenin yaygın ve güvenli bir şekilde uygulanabilmesine ilişkin çalışmaların ilave zaman gerektirmesi nedeniyle TL simgesinin tanıtıldığı toplantının tarihinin bir hafta ileriye taşınmasına neden olduğunu belirten Başçı, bankamız yönetimi tarafından kabul edilen ilkeler doğrultusunda paranın simgesi belirlenirken, TL’nin ve Türk ekonomisinin 2 belirgin özelliği ön plana çıkartıldığını bildirdi.

Başçı, ”Bunlar güven ve istikrar içinde yükselen değerdir. Simgenin çıpaya benzemesi TL’nin kıymet saklama aracı olarak güvenli bir liman haline geldiğini vurgulamaktadır. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise TL’nin ve Türkiye ekonomisinin istikrar içinde yükselen değerini simgelemektedir” dedi.

Sinevizyonda TL’nin yeni simgesi gösterildi

Bu arada, Başçı’nın konuşması sırasında, yarışmada finale kalan tasarımlar ile dünyada belli başlı para birimleri için kullanılan simgeler ve TL için belirlenen simge sinevizyonda gösterildi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türk Lirası simgesinin altın oranla uyumlu olduğunu bildirdi.

Başçı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı, Merkez Bankası TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında TL’nin yeni simgesi hakkında bilgi verdi.

Doğada göze hoş görülenen nesnelerin altın oran ile uyumlu olduğuna dikkati çeken Başçı, elma çekirdeklerinin elma içinde yerleşim şeklinden deniz kabuğunun spiral şekline, insan vücudundan Türk bayrağındaki yıldıza kadar, pek çok estetik görüntünün altın oranla uyumlu olduğunu dile getirdi.

Tarihte bir çok sanatçı ve mimarın da göze hoş gelen eserlerini altın oran oluşturarak yaptığını anlatan Başçı, ”Türk Lirası simgemizin T harfinin paralel çizgilerinin altında kalan kısmı ile üstünde kalan kısmının, yine aynı şekilde söz konusu çizgilerin sağ ve sol tarafında kalan kısımlarının birbirine oranı altın oranla uyumludur” dedi.

Simgenin şeklinin geometrik açıdan estetik bir temele oturtularak herkes tarafından kolayca çizilmesi ve vatandaşlar tarafından benimsenerek kullanımının yaygınlaştırılmasının amaçlandığını kaydeden Başçı, bu amaç doğrultusunda yıl boyunca simgenin tanıtılmasına yönelik yoğun bir kampanya yürütüleceğini söyledi.

Pratik iş hayatında kullanımına yönelik adımlar atılacak

Türk Lirası simgesinin gündelik hayatın doğal akışı içerisinde yer edinebilmesi için, çeşitli alanlarda çok yönlü çaba gösterilmesi gerektiğinin bilincinde olduklarını kaydeden Başçı, öncelikle bilişim dünyasından başlayarak simgenin pratik iş hayatında kullanımına yönelik adımların atılacağını kaydetti.

Başçı, ”Bu bağlamda dünya çapında standart olarak kullanılan karakter kodu tablolarında simgemizin de yer almasını sağlayacağız. Halen vatandaşlarımızca, kurum ve kuruluşlarımızca kullanılmakta olan bilgisayarları, yazıcıları, mobil cihazları, yazar kasaları ve benzeri donanımları üreten firmalar ile ve yine bu donanımlarla birlikte çalışan işletim sistemlerinin, ofis yazılımlarını ve diğer temel yazılımları üreten firmalar ürünlerinde güncelleme yapmak suretiyle Türk Lirası simgemizin kısa yolla yazılmasını ve işlenmesini sağlayabilecektir” diye konuştu.

Merkez Barkası olarak simgenin tanınması, pratik hayatta hızla yer edinmesi ve yaygınlaşması yolunda ilk adımı atarak örnek bir yazı tipini alıp simgelerini eklemek suretiyle güncellediklerini belirten Başçı, banka tarafından hazırlanan CD’lerde veya bankanın internet sayfasında yer alan program indirildiğinde bilgisayarların simgeyi işleme yeteneğine kavuşacağını söyledi.

Başçı, ”Yaygın kullanılan bilgisayar sistemlerinde, avronun simgesi için ‘Alt Gr ve E’ tuşlarının kullanılmasında, Amerikan Dolarının simgesi için ‘Alt Gr ve 4’ tuşlarının kullanılmasında olduğu gibi, benzer şekilde sizlere sunduğumuz programda Türk Liramızın simgesi için ”Alt Gr ve T” tuşları kullanılmaktadır” dedi.

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayar için de simgenin görüntülenebileceği bir bağlantı bulunduğunu kaydeden Başçı, vatandaşların Türk Lirası simgesiyle ilgili yazı tipi ve programlar için Merkez Bankasının internet sayfasından yararlanmalarını, bunun dışındaki kaynaklardan alınan benzer içerilikli sertifikasız yazılımları kullanmamalarını vurguladı.

TL’nin itibarı artarak sürüyor

Paraya kazandırılan itibarın sonucunda son yıllarda uluslararası piyasalarda TL’nin kullanımının artarak sürdüğünü kaydeden Erdem Başçı, şöyle konuştu:

”Küresel piyasalarda değişik para birimlerinin kullanılmasına ilişkin olarak Uluslararası Ödemeler Bankasının yaptığı anket sonucuna göre 2010 yılında TL’nin kullanımı 2007 yılına göre 3 kattan fazla artmıştır. Bunun yanında Türk Lirası yabancı yatırımcılar nezdinde bir yatırım aracı olarak da işlem görmektedir. Türkiye piyasası kapalı olduğu zamanlarda dahi Türk Lirası pozisyonu olan yabancı kurumlar, yurtdışı kurumlarda kendi aralarında Türk Lirası cinsinden işlemler gerçekleştirebilmektedirler.

Artık Türk Lirası sadece ülkemizde değil, Avrupa’dan Amerika’ya, Amerika’dan Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada 24 saat boyunca işlem görmektedir. 1 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’da düzenlenen bir törenle Pakistan’la bir para takas anlaşması imzaladık.

21 Şubat 2012 tarihinde de Çin Halk Cumhuriyeti ile Ankara’da aynı nitelikte bir anlaşma imzalamış bulunmaktayız. Bu anlaşmaların temel amacı iki ülkenin yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilecek ticarete imkan sağlamaktır.

Bu anlaşmalar neticesinde Türkiye ile söz konusu ülkeler arasındaki ikili ticaretin geliştirilmesinin yanı sıra Türk Lirasının uluslararası düzeyde kullanımının da artması beklenmektedir. Bununla birlikte anlaşmaların kağıt üzerinde kalmaması için Türkiye Bankalar Birliğinin, Türk Eximbank’ın ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin katkılarının büyük önem taşıyacağını vurgulamak isterim.”

Başbakan Yardımcısı Babacan

”TL simgesi aslında, 9,5 yıllık dönemde Türkiye’nin elde ettiği başarıların ve istikrarın da önemli bir simgesi”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TL’nin simgesinin aslında, 9,5 yıllık dönemde Türkiye’nin elde ettiği başarıların ve istikrarın da önemli bir simgesi olduğunu bildirdi.

Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı TL Simge Yarışması sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2002 yılından bu yana gerçekten çok önemli bir dönüşüm sürecinden geçtiğini ve bunun hem siyasi, hem sosyal, hem de ekonomik bir dönüşüm olduğunu söyledi.

9,5 yıllık AK Parti iktidarı döneminde, Türkiye’nin elde ettiği başarıların artık sadece ülke içinde değil, çok geniş bir coğrafyada konuşulduğunu ve takdir edildiğini kaydeden Babacan, Türkiye’nin kendi içinde yaptığı reformların, Kuzey Afrikada, orta doğuda ve pek çok ülkede ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Babacan, Türkiye’nin yaptığı ekonomik reformların gelişmiş ülkeler açısından da önemli bir örnek teşkil ettiğini ifade ederek, katıldığı pek çok uluslararası toplantıda, pek çok uluslararası platformda Türkiye’nin bu başarıları nasıl elde ettiği, nasıl bu noktaya geldiğinin gerçekten büyük bir merak konusu olduğunu kaydetti. Babacan, şöyle devam etti:

”Şu anda baktığımızda özellikle Avrupa’da ciddi bir ekonomik kriz dönemi yaşanıyor. Ülkelerin borç stoğunun, bütçe açıklarının çok yükseldiği ve yapısal reformlarının gerekliliğinin bahsedildiği bir dönem görüyoruz.

Problemler ne diye baktığımızda aslında Türkiye’nin 2002 yılından bu yana yaptığı reformlarla bünyesini, ekonomik yapısını güçlendirmesi ve bu amaçla yapmış olduğu çalışmalara dönüp baktığımızda da pek çok Avrupa ülkesinin ihtiyacı olarak ortaya karşımıza çıkıyor.

Yani mali disiplin, bütçelerine çeki düzen vermek, para politikalarında son derece dikkatli gitmek, bankacılıkla ilgili reformlar yapabilmek ve iş gücü piyasası oluşturmak. Bütün bu konularda yoğun reformları gerçekleştirebilmek.

Türkiye, 2008, 2009 krizi öncesinde bütçe açığını ve borç stoğunu çok hızlı bir şekilde düşürüp, krize kamu maliyesi bünyesi çok sağlam bir şekilde giren bir ülke. Aynı zamanda bankacılık ve sosyal güvenlik reformunu tamamlamış bir ülke.

Dolayasıyla (Pek çok Avrupa ülkesi için temel sorun alanları) ne diye baktığımızda, bu sorun alanlarının pek çoğu Türkiye’de önemli ölçüde giderilmiş durumda. Zaten şu anda Avrupa’nın ekonomik görünümü son derece zayıfken, Avrupa’nın ekonomik büyümesi ile ilgili beklentiler son derece zayıfken, eğer Türkiye’de 2010 yılında yüzde 9’luk, 2011 yılında yüzde 8,5 ‘luk bir büyümenin aslında Türkiye’nin krizden önce yaptıklarıyla ve kriz döneminde krizi çok iyi yönetmesiyle çok çok alakalı.”

Babacan, TL’nin simgesinin aslında 9,5 yıllık dönemde Türkiye’nin elde ettiği başarıların ve istikrarın da önemli bir simgesi olduğunu belirterek, ”Geleceğe bakıyoruz, istikrardan yükselen bir ekonomiden bahsediyoruz.

Ama inanın bugünlerde dünyanın pek çok ülkesi derin krizleri nasıl atlatacağız, sorunlara nasıl çözüm bulacağız, kısa vadede ne yapmalıyız ki bu problemleri atlatabilmenin derdi içerisinde. Bizim çok şükür geçtiğimiz dönemde yapmış olduklarımız, yapıyor olduklarımız, Türkiye’deki siyasi istikrarın sağlam bir noktada olması, bizi ayıran en önemli konular olarak ortaya çıkıyor” diye konuştu.

5074 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ

#

Türk Lirası’nın yeni simgesi açıklandı” için 1 yorum

  1. Bilge Genç : diyor ki:

    Bu simgeyi beğenmedim, çok garip bir şekil.

    1