logo

e-ticaret paketleri

Terör Eyleminde Cevap Bekleyen Sorular

Terör Eyleminde Cevap Bekleyen Sorular

Çukurca’da 24 askerin şehit edildiği saldırıda ağır silahların iki hafta boyunca sınırdan içeri sokulduğu, yaklaşık bir hafta önce ise termal kameraların bu geçişleri tespit ettiği iddia edildi.

TERMAL KAMERALAR GÖRMÜŞ, AMA

İddialara göre teröristler, saldırıda kullandıkları ağır silahları iki hafta boyunca sınırdan içeri sokarak yığınak yaptı. Yaklaşık bir hafta önce termal kameraların sınırdaki geçişleri tespit ettiği, ancak ‘sivil vatandaş olabilir’ denilerek müdahale edilmediği ileri sürüldü.

İSTİHBARAT SAĞLANMIŞ

Öte yandan istihbarat birimlerinin, eylül ayı içerisinde Çukurca ilçesi Yapraklı köyünden, Cevizli ve Çeltik köyleri istikametine 6 adet katırla bir adet Doçka uçaksavar ve mühimmat dolu çuvalların götürüldüğü bilgisi verilmiş. Ayrıca her bir katırın yanında ikişer adet bayan terör örgütü mensubunun bulunduğu bilgisi de bölgedeki birimlere acil koduyla iletilmiş. Çukurca’nın hemen karşısındaki Zap kampından da 200 adet havanın sevk edildiği belirtilmiş. Bir diğer iddia da saldırı olabileceğine dair çok sayıda istihbaratın ulaştığı, bunun da bilgi kirliliğine sebep olduğu yönünde.

POLİS DE ASKER DE SONUCA ULAŞAMAMIŞ

Hem polisin hem de askerin bu istihbaratları uzun bir dönemdir takip ettiği ancak bir sonuca ulaşamadığı belirtiliyor.

POLİS GÖRDÜ “VUR” İZNİ ALAMADI

Özel Harekat polisleri saldırıdan önce teröristlerin geldiği noktada yaklaşık 15 terörist tespit etti ve operasyon izni istedi. Fakat izin verilmedi. Teröristlerin hain planlarını etkisiz hale getirecek operasyon böylece başlamadan sona erdi. Operasyon izin alamayan özel harekatçılar olası bir saldırıya karşı önlemini aldı. Beklenen teröristlerin gelmesiyle başlayan çatışma da önlemler sayisinde kayıp verilmedi. Teröristler saldırıdan sonra Asayiştepe’de yeralan karakollardaki askerlere ait elbiseleri ve telsizler alıp ayrıldılar. Teröristlerin elbiseleri daha sonraki eylemlerde kullanmak üzere aldıkları öğrenildi.

İŞTE TÜRKİYE’NİN YANIT BEKLEDİĞİ SORULAR

Sekiz ayrı noktada yaklaşık beş saat süren çatışma sırasında bölgeyi ‘BBG’ evi gibi izleme imkanı sağlayan insansız hava araçları heronlar, saldırı öncesi ve saldırı sırasında neredeydi?

Saldırılarda 200’ün üzerinde terörist yer aldı. Teröristlerin Kuzey Irak’tan sızdığı belirtiliyor. 200 terörist gerçekten Irak’tan sızmışsa, bunlar nasıl tespit edilemedi? Heronlar, termal kameralar görüntü almadı mı?

Teröristlerin saldırı sırasında insan gücüyle taşınması imkansız olan silahlar kullandığı belirtiliyor. Bu silahlar oralara nasıl taşındı. Silahlar taşınırken nasıl fark edilmedi?

Saldırıya maruz kalan hedeflerin sınıra sıfır noktasında olduğu için her an teyakkuzda olması gereki-yor. Birlikler saldırıya hazırlıklı değiller miydi? Hazırlıklı idiyseler, niçin bu kadar zaiyat verildi?

Hava desteği anında sağlandı mı, yoksa yine askeri bürokasi yüzünden uçak ve helikopterler çatışmanın bitmesinin ardından mı olay yerine geldi?

Ağır silahların iki hafta boyunca sınırdan içeri sokulduğu, yaklaşık bir hafta önce ise termal kameraların bu geçişleri tespit ettiği iddia ediliyor. Ortada istihbarat zaafı yoksa, neden müdahale edilmedi?

MOBESE kameraları şehir merkezlerindeki saldırılara karşı niye takılamıyor?

Kato ve Kavaklı operasyonlarına misilleme yapılacağı belli iken, niçin hazırlıksız yakalandık?

Bunca şehide rağmen neden teröristler ağır zayiat vermiyor?
Haber3

2093 Kez Görüntülendi. Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ