logo

e-ticaret paketleri

Soykırım yoktur diyenin cezasını ödüyor

Soykırım yoktur diyenin cezasını ödüyor

Cezayir asıllı Fransız işadamı 1 milyon euroluk fon oluşturdu. ‘Soykırım yoktur‘ diyenin cezasını o ödeyecek!
Fransa’da soykırım inkârını suç sayan yasa tasarısına ilginç bir meydan okuma geldi. Cezayir kökenli Fransız işadamı Raşid Nekkaz, “Ermeni soykırımı yaşanmamıştır” dediği için hüküm giyecek kişilerin parasını ödemek üzere bir milyon euroluk bir fon oluşturdu.

Raşid Nekkaz, 2007’deki başkanlık seçimlerinde başarısız bir adaylık girişiminde bulundu ama; esasında siyasi aktivizmiyle tanınıyor. Fransız meclisi kadınlara peçe yasağı getirdiğinde ortaya çıktı, 2 milyon euroluk bir fon oluşturarak hüküm giyen kadınların para cezasını ödeyeceğini duyurdu. Şimdi aynısını “soykırımı inkâr yasası” için yapacak.. Fransa’da meclisin alt kanadının 22 Aralık’ta kabul ettiği tasarıya göre, ülkenin tanıdığı soykırımları inkâr edenler 1 yıla kadar hapis ve 45 bir euro para cezasına çarptırılacak. Tasarı henüz Senato’da kabul edilmediği için yasalaşmadı Ama, Fransa 1915 olaylarını “soykırım” olarak kabul ettiği için Türkiye’nin tepkisini çekti.

Cezayir kökenli Nekkaz da yasaya karşı. Ünlü işadamı, yasanın kabul edilmesi halinde hüküm giyecek kişiler için 1 milyon euroluk bir fon oluşturdu.

1654 Kez Görüntülendi. Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ