logo

e-ticaret paketleri

MEB Müsteşarından Forma Açıklaması

MEB Müsteşarından Forma Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Zararsız, okullarda kıyafet serbestliği getiren düzenlemeye ilişkin, ”Bu yıl çocuklar için alınan giysiler gelecek yıllarda da giydirilebilir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız, okullarda kıyafet serbestliği getiren düzenlemeye ilişkin, ”Bu yıl çocuklar için alınan giysiler gelecek yıllarda da okulda giydirilebilir. Biz, okulda tanımlanmış bir giysi düşüncesini ortadan kaldırıyoruz. Onun dışında, çocuğun zaten giymekte olduğu süveteri, gömleği, ceketi varsa bunları yine giyebilir. Bunu yasaklayan bir durum yok. Bu, kişinin tercihine bırakılmış bir konu” dedi.

Zararsız, okullarda kıyafet serbestliği getiren düzenlemeyle, imam hatip okullarında sadece meslek derslerinde değil, tüm derslerde, diğer okullarda ise seçmeli Kur’an-ı Kerim dersini seçen kız öğrencilerin ders işlenirken başlarını örtebileceğini belirterek, ”Okulların tamamında başörtüsü serbest bırakıldı anlamında bir düzenleme söz konusu değil” diye konuştu.

KOT PANTOLON SERBEST Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız ‘kot pantolon giyilebilecek mi?” sorusuna aynen şu yanıtı verdi;

-”Giyilebilir. Bunda bir sakınca yok”

Peki neler yasak olacak?

Bunu da Müsteşar şöyle sıraladı;

*Belirli simgelerin, armaların, rozetlerin takılması yasak. Öğrenci sadece bir okul rozeti varsa takabilir.

*İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek, mevsim şartlarına uygun olmayan giysilerin giyilmesi de yasak.

DAR TAYT VE ŞORT YASAK

*Yırtık, delikli, şeffaf, insanın iç kıyafetlerini ve tenini gösterecek kıyafetler de yasak.

*Vücut hatlarını gösteren, çok dar tayt, şort gibi kıyafetler yasak.

MAKYAJ DA YOK

*Siyasi sembol içeren kıyafetler yasak.
*Ayrıca özellikle kız öğrencilerin makyaj yapması da yasak.

*Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olacak.

*Erkek öğrenciler bıyık ve sakal bırakamayacak.

SENE BAŞINDA ALINMIŞ OKUL FORMALARI NE OLACAK?

Müsteşarın açıklaması şöyle:
 
“Bu yıl çocuklar için alınan giysiler gelecek yıllarda da okulda giydirilebilir. Biz, okulda tanımlanmış bir giysi düşüncesini ortadan kaldırıyoruz. Onun dışında, çocuğun zaten giymekte olduğu süveteri, gömleği, ceketi varsa bunları yine giyebilir. Bunu yasaklayan bir durum yok. Bu, kişinin tercihine bırakılmış bir konu.Bu yıl için çocukların formalarının alındığının ve dolayısıyla bunun için harcama yapıldığının altını çizen Zararsız, bu nedenle uygulamanın 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren başlayacağını söyledi.

AİLEYE YÜK GETİRECEK Mİ?

Yeni uygulamaların ailelere daha fazla maddi yük getireceği iddialarının hatırlatılması üzerine Zararsız, ”Doğrusu bunu anlamakta zorlanıyorum. Bu çocuk zaten bir şeyler giyiyor evinde. Kişi ya da ailenin gelir seviyesine göre bir şeyler giyiyor ve bu giydiği şeyle okula devam edecek. Niye ilave bir şey gelsin ki” ifadelerini kullandı.

1341 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ