logo

e-ticaret paketleri

Bakan Kılıç, İnternet Türkçesine Dikkat Çekti

Bakan Kılıç, İnternet Türkçesine Dikkat Çekti

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, YURTKUR Samsun Bölge Müdürlüğü’nün Yaşar Doğu Spor Salonunda düzenlediği “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ile 18 Mart Çanakkale Zaferi” kutlamaları çerçevesinde yapılan İbrahim Sadri şiir dinletisi programına katıldı.

Burada konuşan Kılıç, gençlere seslenerek, şunları söyledi:

“Dilinize, kültürünüze ve Türkçe‘nize sahip çıkın. Bu cep telefonu Türkçesi denen, internet Türkçesi denen illetten kurtulun. Merhaba, yani MRB, naber yani NBR, anladınız değil mi? Keşke anlamasaydınız. Tamam yerine TM, naber yerine NBR… Sevgili gençler, dilimiz yozlaşıyor. O dil bizim ana dilimiz. O dili ne kadar iyi kullanırsak, o dile ne kadar hakim olursak, o dilin kelimeleriyle ne kadar dans edebilirsek, bu dilin kelimelerini sıkı sıkı kavrayabilirsek inanın ki geleceği o kadar sıkı sıkıya kavramış olacağız. Türkçe’ye sahip çıkın. Bir de bizi biz yapan değerlerimize ve değerler sistemine sahip çıkın.”

Polemiklerle uğraşmak yerine projelerle uğraşmayı tercih ediyorum

Bakan Kılıç, şiir dinletisinin ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kılıç, bir gazetecinin, “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Atakum ilçesinde olimpik yüzme havuzu yapmayı planladığı alana Atakum Belediyesi ‘kent meydanı’ istiyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” şeklindeki soru üzerine “Bu gibi polemiklerin tarafı olmak istemiyorum. Özellikle bakanlık görevi şahsıma tebliğ edildikten sonraki süreçte bütün imkanlarımızı Samsun için seferber etmeye gayret ettim. Dolayısıyla polemiklerle uğraşmak yerine projelerle uğraşmayı tercih ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Suat Kılıç, “Eğer gerçek niyet kent meydanı yapmaksa bugüne kadar bu kent meydanı niye yapılmadı” diye sorarak, şunları kaydetti:

“Bu soruyu sorma ihtiyacı duyarım, bu birincisi. İkincisi, İl Jandarma Komutanlığının bulunduğu bölge kent meydanı içinde bulunuyor. Jandarmadan müsaade alınmış mıdır? Jandarma ile yazışmalar yapılmış mıdır? Buna ilişkin görüşlerin de kamuoyuna açıklanması lazım. Eğer gerçek niyet kent meydanı yapmaksa, muhtarların, sivil toplum örgütlerinin şunu sorması lazım, 20 sene önce bu kent meydanı niye planlanmamıştır? Bugün başka kurumların arazileri ve arsaları üzerinde bu kurumlarla yazışma yapmadan, izin alınmadan bir kent meydanı polemiği çıkarmayı kesinlikle doğru bulmuyorum. Belediye Başkanı nihayetinde şehrin seçilmiş isimlerinden biridir. Kendisinin yüzme havuzu konusunda destek sağlamasını, bu eserlerde kendisinin de katkısının olmasını istiyor ve bekliyorum.”

5558 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ