logo

e-ticaret paketleri

26 yıl sonra ortaya çıktı

26 yıl sonra ortaya çıktı

26 yıl sonra ortaya çıktı
Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 28 Ocak 1986’da ateşlenen Challenger uzay mekiği, ateşlenmesinden 73 saniye sonra katı yakıt motorundaki arıza nedeniyle havada infilak etmiş ve parçaları Atlantik Okyanusu’na çakılmıştı. Kazada, STS-51-L görevi için uzay aracında bulunan yedi mürettebat hayatını kaybetti.

 

Kazanın üzerinden 26 yıl geçtikten sonra, Floridalı Jeffrey Ault tarafından çekilen ve bugüne kadar saklı kalan kaza videosu, Huffington Post tarafından yayımlandı.

Ault’un, tarihi kazayı kameraya alması tamamen tesadüf eseri oldu. O zamanlar lise projesi için 1,5 metre boyunda Saturn V roketinin maketini yapan Ault, uzay programları hakkında bilgi edinebilmek için NASA’ya mektup gönderdi. NASA, Ault’a istediği bilgileri verdiği gibi büyük de bir jest yaparak Challenger uzay mekiğinin uzaya fırlatılmasını izlemesi için davetiye gönderdi.

TRAJEDİYE TANIKLIK ETTİLER
 

Challenger’ın yerden yükselişini izleme şansının o zamana dek yaşadığı en heyecan verici şey olduğunu  söyleyen Ault, anne-babası ve arkadaşı Bill Graber ile ateşleme rampasının etrafına kurulan alanda yerini aldı. Ault, Chinon Super 8 kamerasıyla ateşlemeyi kaydederken, Graber, fotoğralarını çekti.

19 yaşındaki Ault, ateşlemeden 73 saniye sonra yaşanan faciayı kamerasıyla saniye saniye görüntüledi. Graber ise fotoğraf makinesiyle her karesini yakaladı. Facianın ardından, kazaya ait video evlerinin bir köşesinde on yıllarca el değmeyen bir kutuda unutuldu.

BENZERSİZ BİR VİDEO

Ault’un Challenger kazası videosu, Kennedy Uzay Merkezi’ne 15 kilometreden daha kısa bir mesafeden çekildiği için, kazaya ait diğer videolara kıyasla spesifik görüntüler sunuyor.

Alkış ve bağırışların eşliğinde yükselen Challenger, 73’üncü saniyede bir alev topuna dönüşürken, bir kadının çığlığı duyuluyor. 39 saniye sonra Görev Kontrol Merkezi’nden Steve Nesbitt’in, “Durumu büyük dikkatle takip ediyoruz. Açıkça çok ciddi bir arıza söz konusu” dediği duyuluyor.

Nesbitt’in, Challenger’ın infilak ettiğini açıklamasıyla video sona eriyor. Ault, Huffington Post’a gönderdiği mailde, “Otele kadar ölüm sessizliğinde uzun bir yolculuk yaptık. Hayatımın sonuna kadar hatırlayacağım bir bir anı olacağını düşünüyordum. Aynen öyle oldu ancak istediğimin tam tersi bir şekilde” ifadesini kullandı.

(ntv)

1364 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ